Prihlásenie:
Prihlasovacie meno/e-mail:
Heslo:
Registrácia Zabudol som heslo
Môj účet:

Header Background

Pivné štýly - pšeničné pivá

  • Work Image

pšeničné pivá

  • Počiatočná hustota 11-13 °Plato
  • Obsah alkoholu 4-5,5%
  • Farba 8-15 °EBC
  • Horkosť 15-30 IBU
pôvod

Pšenica má dlhú históriu ako surovinu vo varení piva, pretože má podobné klimatické požiadavky ako jačmeň. Zvyčajne sú považované za pivá južného Nemecka (Bavorska), kde sú takmer tak populárne ako Pilsner. Vynikajúce pšeničné pivá sú taktiež vyrábané v Belgicku. Pšeničné pivo je veľmi osviežujúce a silne nasýtené, čo je aj dôvod prečo sa ho veľa vypije na jar a v lete.

Zvyčajný sladový základ

Podiel pšeničného sladu je zvyčajne vyšší ako 50% celkového sypania v kombinácii napríklad s plzenským sladom pri svetlých verziách. Pre tmavé verzie sa odporúčajú špeciálne slady, ako je slad Dark Ale Malt alebo slad karamelový 100-150.

BJCP

Ak vás zaujímajú jednotlivé pivné štýly, súhrnnú informáciu nájdete v aktuálne najkomplexnejšom a najuznávanejšom sprievodcovi pivných štýlov a ich charakteristík - BJCP Style Guidelines (2015), alebo v českom časopise Pivař, kde sú postupne prekladané jednotlivé štýly.

popis

Pšeničné pivo je vrchne kvasené s relatívne vysokým obsahom oxidu uhličitého (dokonca až do 10 g / l). Jeho vôňa je zvyčajne ovocná a fenolická a chuť ľahká a len minimálne horká. Niektoré pšeničné pivá sú sekundárne kvasené vo fľaši. Tieto pivá sú zakalené kvôli kvasinkám a veľmi iskrivé (kvôli oxidu uhličitému). Pšeničné pivá sú bežne bledé, aj keď poznáme aj tmavé verzie. Vo vôni sú typické tóny banánu a citrusov a v chuti taktiež banán a klinček.

Opatrenia pri varení piva

Pšeničný slad má nižšiu hladinu amylolytickej aktivity kvôli jeho nižšiemu prirodzenému obsahu a-amylázy. To by sa malo brať do úvahy počas rmutovania.

inšpirácia na recepty

American Wheat