Prihlásenie:
Prihlasovacie meno/e-mail:
Heslo:
Registrácia Zabudol som heslo
Môj účet:

Header Background

Pivné štýly - Stout a Porter

  • Work Image

Stout a Porter

  • Počiatočná hustota 13-18 °Plato
  • Obsah alkoholu 5-8%
  • Farba 7-200 °EBC
  • Horkosť 25-50 IBU
pôvod

Korene Stoutu a Porteru môžeme vystopovať do Londýna, hoci už odvtedy boli viac spájané s Írskom. Porter, ako jedno z najbežnejších pív, bolo vo veľa prípadoch nahradené Stoutom. Ich charakter je určený hlavne praženými sladmi.

Zvyčajný sladový základ

Dobre modifikované svetlé slady ako slad plzenský sú pre tieto pivá dobrým základom. Veľmi tmavá farba týchto pív je dosiahnutá použitím relatívne vysokého pomeru (až do 10%) sladmi čokoládový svetlý, alebo tmavý, čiernym sladom, alebo praženým jačmeňom. Iné tmavé slady ako napríklad karamelový 150, môže byť použitý na zdôraznenie plnej a sladkej chuti.

BJCP

Ak vás zaujímajú jednotlivé pivné štýly, súhrnnú informáciu nájdete v aktuálne najkomplexnejšom a najuznávanejšom sprievodcovi pivných štýlov a ich charakteristík - BJCP Style Guidelines (2015), alebo v českom časopise Pivař, kde sú postupne prekladané jednotlivé štýly.

popis

Portery a Stouty sú veľmi tmavé, vrchne kvasené pivá, ktorých farba je vo väčšine prípadov skoro čierna. Ich chuti obyčajne dominuje chuť praženého sladu. Majú tendenciu byť suchými pivami s chuťou stredne horkou a mierne kyslou. Pôvodne sa označením Stout vlastne pivovary snažili odlíšiť silnejšie verzie Porteru od tých slabších.

Opatrenia pri varení piva

Ak sú použité pomerne vysoké pomery tmavých sladov, je potrebné vziať do úvahy ich nízku enzymatickú aktivitu. To zvyčajne znamená dlhšie rmutovanie, alebo doplnenie chýbajúcich enzýmov vysoko aktívnym sladom ako je slad enzymatický.